ADANA ÇUKUROVA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çukurova Star Müzik Yarışması

17-02-2016

Projenin Amacı: Gençlerin yeteneklerini ortaya koyarak öz güven sahibi olmalarına imkân vermek, müziğe karşı ilgilerini arttırmak, ders ve sınav stresinden uzaklaşarak eğlenmelerini sağlamak.

Proje Faaliyetleri: Solo, koro şarkı söylemek, beste-güfte yapmak veya müzik aleti çalmak gibi alanlarda okul genelinde müzik yarışmaları ve dinletiler düzenlemek,ünlü müzisyenler veya müzik aletleri hakkında bilgi verici afiş, resim ve görseller oluşturmak ve bu amaca dönük her türlü etkinlik…

 

NOT: Türk Halk Müziği dalında her liseden bir öğrencinin katılımıyla ilçe genelinde, liseler arası Çukurova Star müzik yarışması düzenlenecektir. (Mayıs)

 

 

ÇUKUROVA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DUYARLI GENÇLİK PROJESİ

ÇUKUROVA STAR SES YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

AMAÇ:

 Bu yarışmada; Öğrencilerimize Türk Halk Müziğini sevdirmek, ilgili olduğu alanda kendini gösterebilmesini sağlamak ve ait olduğu kültürün müzikal değerlerini kavratmak hedeflenmiştir.

 

ESASLAR:

1.        Yarışma Liselerarası kategoride yapılacaktır.

2.        Her okul yarışmada en fazla bir öğrenci yarıştıracaktır.

3.        Öğretmenler finale kalan öğrencilerini final tarihine kadar okullarında çalıştıracaklardır.

4.        Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri yarışmaya katılamazlar.

5.        Müzik öğretmeni jüri üyesi olan okullar yarışmaya katılamazlar.

6.        Yarışmaya; yarışma seçici kurul üyelerinin, jüri üyelerinin 1.derece yakınları katılamazlar.

7.        Ön elemelerde ve finalde seslendirilecek eserlerin; TRT Repertuarında olması zorunludur.

8.        Ön eleme ve final jürisi üyeleri, İlçe Milli eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenir.

9.        Gerekli hallerde bu esaslarda değişiklik yapmaya, tarihleri değiştirmeye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkili kılınmıştır.

10.     Yarışmaya başvuruda bulunanlar Şartnamedeki tüm maddeleri aynen kabul etmiş sayılır. Ön eleme veya final jürileri önünde yapılacak kayıtların,Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına sesli ve / veya görüntülü yayınlanabilmesi, çoğaltılabilmesi için adaylar – finalistler izin vermiş, maddi haklarını ÇUKUROVA İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devretmiş kabul edilirler.

BAŞVURULAR:

1-       Yarışmaya Çukurova İlçesinde bulunan tüm Liselerin katılımı zorunludur.

2-       Yarışmaya Katılacak öğrenci isimleri en geç 15 Nisan 2016 Cuma gününe kadar Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Komisyonuna bildirilecektir.

ÖN ELEME:

1.        Ön eleme 22.04.2016 tarihinde Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen 5 jürinin değerlendirmesi ile Çukurova Güzel Sanatlar Lisesinde Canlı enstrümanlar eşliğinde yapılacaktır. Finale kalan yarışmacılar 25.04.2016 tarihinde “http://cukurova.meb.gov.tr/” adresinde duyurulacaktır.

2.        Final için bildirilen eserler kesinlikle sonradan değiştirilmeyecektir.

FİNAL YARIŞMASI:

1.         Finale kalan yarışmacılar 23/05/2016 tarihinde Çukurova Güzel Sanatlar Lisesinde Canlı enstrümanlar eşliğinde prova çalışmasına katılacaklardır. Provaya jüri üyeleri katılmayacaktır.

2.        Final yarışması; 24/05/2013 tarihinde saat 18:00 da Çukurova Güzel Sanatlar Lisesinde yapılacaktır. Yarışma;Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenecek, alanında yetkin en az 5 jüri üyesi tarafından, canlı sazlar eşliğinde yapılacaktır.

3.        Canlı performanslar bittikten sonra, Jüri değerlendirmeye geçecek, 1.2.ve 3. olmak üzere üç yarışmacı seçecektir.

4.        Yarışmanın final aşamasında 1.2.3. olan öğrencilerin isim ve soyadları, Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesinde yayınlanacaktır.

 

LİSELER ARASI “TÜRK HALK MÜZİĞİ SES YARIŞMASI” PUAN DEĞERLENDİRME TABLOSU

 

Sazlarla Uyum

Ses Genişliği ve Ses Kalitesi

Yöresel Ağız-

Makam Baskılarının Temizliği

Eserin Zorluk Derecesi

Sahne Duruşu

Sözleri Doğru Okuma

30 Puan

15 Puan

15 Puan

15 Puan

10 Puan

15 Puan

 

100.Yıl Mahallesi 85183 Sokak No4 Çukurova/ADANA - 0(322) 200 96 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.